X
تبلیغات
زولا
پنج‌شنبه 5 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 13:48

شنبه 17 اسفند ماه سال 1387


اساساً چرا روز جهانی زن داریم و چرا روز جهانی مرد نداریم؟ قبل از این که به این پرسش بپردازم مایلم روی کلمه ی جهانی بودن آن تأکید داشته باشم.

روز جهانی زن داریم چون در ۳۶۵ روز سال هستند زنانی که در معرض ضرب و شتم، سوء استفاده و حتی قتل قرار دارند فقط به این خاطر که زن هستند. زنانی وجود دارند که از حق داشتن حقوق برابر مادی، تحصیل و اشتغال با انسانی دیگر به این دلیل که نامش مرد است محرومند. زنانی داریم که باید به کمتر از آنچه استحقاقشان است راضی باشند تا مردان از آن ها راضی باشند. زنانی هستند که در اجتماعاتی که ظاهراً مردان بازیگر اصلیند با آرایش زیبا و بعضاً  نازیبا صرفاً به رقصیدن، تکان دادن پرچمی و یا ایستادن برای جلب توجه مشغولند. بانوانی که در شئون مختلف زندگی خود نمی توانند آزاد باشند.

زنانی می بینیم که ساعات مفید روزشان به علت یا بهانه نبود امنیت کمتر از جنس دیگرست و چون هستند زنانی که عموماً به دیده ی تحقیر نگریسته می شوند و بسیاری دیگر که باید مسیری مستقیم را چند متری بدون این که پاهایشان را مستقیم بگذارند طی کنند و به همین صورت بازگردند تا سرگرم کنند هم جنسانشان را و کار کنند غیر هم جنسانشان و سود ببرند عده ای دیگر. چون  زنان باید همیشه دغدغه ی زیبایی داشته باشند.

روز جهانی زن داریم تا بگوییم کلیشه، رفتار و گفتار جنسیتی را نمی پسندیم. درجه بندی جنسیتی را دوست نداریم و خواهان برابری هستیم. سلطه و قوانین یک طرفه را قبول نداریم. خواهان آموزش به زنان و مردان هستیم تا از حقوق و تکالیف خود آگاه شوند و همین گونه تربیت کنند فرزندانشان را. که عزت نفس دهیم زنانی را که قربانی شدند تا دیگران اعتماد به نفس کاذب داشته باشند.

حقیقتاً چرا روز جهانی صلح داریم و روز جهانی جنگ نداریم؟ روز جهانی عشق داریم و روز جهانی نفرت نداریم؟ روز جهانی کارگر داریم و روز جهانی کارفرما نداریم؟

آیا به این خاطر است که صلح، لازم است و جنگ ویرانگر؟ عشق زیباست و نفرت نه؟ کارگر مظلوم است و کارفرما زیاده خواه؟

موافقم با آن هایی که با روز جهانی زن مخالفند، اما در روزی که بین انسان ها به خاطر جنسیتشان تفاوتی نباشد. روزی که یک زن بتواند برای خود تصمیم بگیرد نه این که برایش تصمیم بگیرند. روزی که زنان بتوانند تصمیم سازی کنند و آن روزی است که دیگر روز جهانی زن معنایش را از دست می دهد. و من امیدوارم هر چه زودتر دیگر نیازی به روزی به نام روز جهانی زن نداشته باشیم.

 

کاوه

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo